September 27, 2016

Oscars: 12 Years a Slave wins Best Picture at the 86th Academy Awards

12 years a slave  Chiwetel Ejiofor Lupita Nyong'o MIchael Fassbender

After months and months of lead up and speculation (not to mention an endless string of precursor awards), the Academy Awards were finally given out, and the results were almost as unpredictable as we’d all been saying. 12 Years a Slave took home Best Picture despite only winning two other Oscars and losing in the Best Director and Best Film Editing categories (both of which Gravity took), normally categories that go to the Best Picture winner. Gravity was the biggest winner of the night in terms of numbers though, taking seven prizes, including the aforementioned Director (for Alfonso Cuaron) and Editing fields.

In terms of the other prizes, Matthew McConaughey and Jared Leto were once again awarded for their performances in Dallas Buyers Club (McConaughey in Best Actor and Leto in Best Supporting Actor), while Cate Blanchett won Best Actress for Blue Jasmine and Lupita Nyong’o edged out Jennifer Lawrence in the Best Supporting Actress category. Best Original Screenplay went to Spike Jonze for Her (my personal favorite award of the evening) and John Ridley won Best Adapted Screenplay for 12 Years a Slave. Other winners included Frozen (Best Animated Feature and Best Original Song), 20 Feet from Stardom (Best Documentary Feature), and The Great Beauty (Best Foreign Language Feature).

Here now are all of the results from the 86th Academy Awards:

BEST PICTURE

“12 Years a Slave” – WINNER
“American Hustle”
“Captain Phillips”
“Dallas Buyers Club”
“Gravity”
“Her”
“Nebraska”
“Philomena”
“The Wolf of Wall Street”

BEST DIRECTOR

David O. Russell, “American Hustle”
Alfonso Cuaron, “Gravity” – WINNER
Alexander Payne, “Nebraska”
Steve McQueen, “12 Years a Slave”
Martin Scorsese, “The Wolf of Wall Street”

BEST ACTOR

Christian Bale, “American Hustle”
Bruce Dern, “Nebraska”
Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”
Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”
Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club” – WINNER

BEST ACTRESS

Amy Adams, “American Hustle”
Cate Blanchett, “Blue Jasmine” – WINNER
Sandra Bullock, “Gravity”
Judi Dench, “Philomena”
Meryl Streep, “August: Osage County”

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

“American Hustle” – Written by Eric Warren Singer and David O. Russell
“Blue Jasmine” – Written by Woody Allen
“Her” – Written by Spike Jonze – WINNER
“Nebraska” – Written by Bob Nelson
“Dallas Buyers Club” – Written by Craig Borten & Melisa Wallack

BEST ADAPTED SCREENPLAY

“Before Midnight” – Written by Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
“Captain Phillips” – Screenplay by Billy Ray
“Philomena” – Screenplay by Steve Coogan and Jeff Pope
“12 Years a Slave” – Screenplay by John Ridley – WINNER
“The Wolf of Wall Street” – Screenplay by Terence Winter

BEST SUPPORTING ACTRESS

Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave” – WINNER
Jennifer Lawrence, “American Hustle”
June Squibb, “Nebraska”
Julia Roberts, “August: Osage County”
Sally Hawkins, “Blue Jasmine”

BEST SUPPORTING ACTOR

Barkhad Abdi, “Captain Phillips”
Bradley Cooper, “American Hustle”
Michael Fassbender, “12 Years a Slave”
Jonah Hill, “The Wolf of Wall Street”
Jared Leto, “Dallas Buyers Club” – WINNER

BEST ANIMATED FILM

“The Croods”
“Despicable Me 2”
“Ernest & Celestine”
“Frozen” – WINNER
“The Wind Rises”

BEST CINEMATOGRAPHY

“The Grandmaster”
“Gravity” – WINNER
“Inside Llewyn Davis”
“Nebraska”
“Prisoners”

BEST COSTUME DESIGN

Michael Wilkinson, “American Hustle”
William Chang Suk Ping, “The Grandmaster”
Catherine Martin, “The Great Gatsby” – WINNER
Michael O’Connor, “The Invisible Woman”
Patricia Norris, “12 Years a Slave”

BEST DOCUMENTARY FEATURE

“The Act of Killing” Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
“Cutie and the Boxer” Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
“Dirty Wars” Richard Rowley and Jeremy Scahill
“The Square” Jehane Noujaim and Karim Amer
“20 Feet from Stardom” Morgan Neville – WINNER

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

“CaveDigger” Jeffrey Karoff
“Facing Fear” Jason Cohen
“Karama Has No Walls” Sara Ishaq
“The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke and Nicholas Reed – WINNER
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

BEST FILM EDITING

“American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
“Captain Phillips” Christopher Rouse
“Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy and Martin Pensa
“Gravity” Alfonso Cuarón and Mark Sanger – WINNER
“12 Years a Slave” Joe Walker

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

“The Broken Circle Breakdown” Belgium
“The Great Beauty” Italy – WINNER
“The Hunt” Denmark
“The Missing Picture” Cambodia
“Omar” Palestine

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

“Dallas Buyers Club” Adruitha Lee and Robin Mathews – WINNER
“Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
“The Lone Ranger” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

BEST ORIGINAL SCORE

John Williams, “The Book Thief”
Steven Price, “Gravity” – WINNER
William Butler and Owen Pallett, “Her”
Alexandre Desplat, “Philomena”
Thomas Newman, “Saving Mr. Banks”

BEST ORIGINAL SONG

“Happy” from “Despicable Me 2” Music and Lyric by Pharrell Williams
“Let It Go” from “Frozen” Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez – WINNER
“The Moon Song” from “Her” Music by Karen O; Lyric by Karen O and Spike Jonze
“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom” Music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen; Lyric by Paul Hewson

BEST PRODUCTION DESIGN

“American Hustle” Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
“Gravity” Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
“The Great Gatsby” Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn – WINNER
“Her” Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
“12 Years a Slave” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

BEST ANIMATED SHORT FILM

“Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
“Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
“Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares – WINNER
“Possessions” Shuhei Morita
“Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
“Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
“Helium” Anders Walter and Kim Magnusson – WINNER
“Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
“The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li

BEST SOUND EDITING

“All Is Lost” Steve Boeddeker and Richard Hymns
“Captain Phillips” Oliver Tarney
“Gravity” Glenn Freemantle – WINNER
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
“Lone Survivor” Wylie Stateman

BEST SOUND MIXING

“Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
“Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro – WINNER
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
“Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
“Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

BEST VISUAL EFFECTS

“Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould – WINNER
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
“Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
“The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
“Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

About Joey Magidson

A graduate of Stony Brook University (where he studied Cinema and Cultural Studies), resides in Brooklyn, New York. He also contributes to several other film-related websites.

Follow us

Breaking Hollywood News   


UPDATES BY EMAIL

Comments are closed.